Rietumeiropa un Skandināvija

Pamatfakti par Rietumeiropu un Skandināviju

To vajadzētu viegli uzminēt – šī mana ceļojumu piezīmju daļa ir veltīta reģionam, kurā ietilpst Eiropas rietumu daļas un Skandināvijas valstis. Šo reģionu, vismaz manā blogā (negribu strīdeties ar ģeogrāfierm), pārstāv Austrija, Beļģija, Francija, Vācija, Luksemburga, Nīderlande un Šveice, kā arī Skandināvijas valstis Dānija, Somija, Islande, Zviedrija un Norvēģija.
Spānija un Portugāle bieži vien ir minētas kā Rietumeiropas valstis, un tās ir ļoti līdzīgas pērējām (kā arī pieminētas šeit zemāk, jo ir lietas, kuras grūti nodalīt), taču to klimats ir daudz siltāks un tām arī ir salas Atlantijas okeāna, kuras izmanto atpūtnieki gan ziemā, gan vasarā.
Rietumeiropas (ieskaitot visas augstāk minētajās valstis) iedzīvotāju skaits ir aptuveni 252 miljoni, kopējā platība 1,7 miljoni kvadrātkilometru. Salīdzinājumam, Rietumeiropas kopējā platība ir kaut kur starp Mongoliju un Meksiku, gandrīz tikpat liela kā Aļaskas štats ASV. Iedzīvotāju skaita ziņā Rietumeiropa ir nedaudz mazāk apdzīvota nekā Indonēzija. Vācija, Francija un Spānija kopā veido vairāk nekā trīs ceturtdaļas no kopējās Rietumeiropas teritorijas un vairāk nekā 80% no kopējā Rietumeiropas iedzīvotāju skaita. Lielākā teritorija pieder Francijai (551 695 kvadrātkilometri). Visvairāk apdzīvotās valstis reģionā ir Vācija (vairāk nekā 83 miljoni iedzīvotāju) un tad Francija (vairāk nekā 65 miljoni iedzīvotāju).
Zviedrijas vai Norvēģijas teritorija kopā ņemot ir lielāka par Vāciju (joprojām nedaudz mazāka par Franciju un Spāniju), tomēr Skandināvijas valstīs iedzīvotāju blīvums ir daudz zemāks – Norvēģijā 14 cilvēki uz kvadrātkilometru, Somijā 16 un Zviedrijā 25 cilvēki. Salīdzinājumam, vidējais iedzīvotāju blīvums Vācijā, Itālijā un Francijā ir attiecīgi 240, 206 un 119 cilvēki uz kvadrātkilometru.

Citi interesanti un ievērības cienīgi fakti

Augstākā un plašākā kalnu grēda Eiropā ir Alpi, tie stiepjas pāri astoņām Eiropas valstīm. Visa reģiona augstākās virsotnes ir Monblāns (Francija/Itālija – 4809 metri virs jūras līmeņa), Dufourspitze (Šveice, 4634 metri) un Grosgloknere (Austrija, 3798 metri), tie visi atrodas Alpos.
Sešas Eiropas valstis 1957. gadā parakstīja Romas līgumu, kas bija Eiropas Savienības dibināšanas sākums. ES oficiāli tika izveidota, kad 1992. gadā tika parakstīts Māstrihtas līgums. Šis līgums tika noslēgts 1993. gada 1. novembrī, un pašlaik, 2020. gadā, Eiropas Savienībā ir 27 dalībvalstis. Būtu bijis par vienu vairāk, bet Apvienotā Karaliste izstājās no ES 2020. gada 31. janvārī.

Ir viegli ceļot lielākajā daļā ES, jo Šengenas zonā nav pasu kontroles, turklāt 1999. gadā tika izveidota arī monetārā savienība. Uz 2020. gadu eiro valūtu izmantoja deviņpadsmit valstis. Šengenas zona sastāv no 26 valstīm, no kurām četras (Šveice, Lihtenšteina, Norvēģija un Islande) formāli neietilpst Eiropas Savienībā.
Apmeklētākās valstis Eiropā ir Francija (86,9 miljoni apmeklētāju 2018. gadā) un Itālija (58,3 miljoni). Tik salīdzinoši maza valsts kā Austrija gada laikā uzņem 29,5 miljonus ceļotāju, kas ir pat vairāk nekā Grieķija. Francijas galvaspilsēta Parīze ir visvairāk apmeklētā pilsēta Eiropā (15 834,2 miljoni apmeklētāju 2018. gadā). Otra apmeklētākā pilsēta manā Rietumeiropas reģionā ir Nīderlandes galvaspilsēta Amsterdama (2018. gadā apmeklēja 7848,0 miljonus apmeklētāju).
Interesanti, ka trīs no Skandināvijas valstīm – Dānija, Norvēģija un Zviedrija – joprojām ir monarhijas ar parlamentāru sistēmu, divas citas, Somija un Islande, ir parlamentāras republikas, tāpat kā lielākā daļa Rietumeiropas valstu.
Lai lasītu vairāk par katru valsti, sekojiet saitēm uz zemāk norādītajiem ceļojumu aprakstiem: