Brīvdienas Dienvideiropā

Daži fakti par Dienvideiropu

Ceļojumu sadalīšana pa dažādiem reģioniem nemaz nav tik vienkārša. To var darīt vai nu tīri pēc ģeogrāfiskās atrašanās vietas, dažādiem ģeopolitiskajiem rādītājiem, kultūras mantojuma un vēsturiskās identitātes vai daudziem citiem kritērijiem. Šajā blogā Dienvideiropa ir izvēlēta kā valstis, kuras atrodas divās lielākajās pussalās Eiropas dienvidos – Balkānos, ieskaitot Balkānu pussalu un apkārtējās Balkānu valstis, un Apenīnu pussalā, kas plašāk pazīstama arī kā Itālija.
Pēc mana sadalījuma šajā valstu grupā ietilpst arī daudzas Grieķijas un Horvātijas salas, kā arī Itālijas salas – Sardīnija un Sicīlija. Šīm valstīm ir daudz kopīga, taču tās var būt arī ļoti dažādas. Galvenā Dienvideiropas valstu līdzība, manuprāt, ir tā, ka lielākā daļa ceļotāju izvēlas šīs valstis kā savu atvaļinājuma galamērķi, īpaši vasaras periodā.

Balkānu valstis savu nosaukumu ieguvušas no Balkānu kalniem un ietver Grieķiju, Albāniju, un citas valstis, kas iepriekš bija pazīstamas kā Dienvidslāvijas daļas (Bulgārija tehniski arī ir balkānu valsts, taču šajā blogā tā pārstāv Austrumeiropu).
Balkānu pussalu ieskauj Adrijas jūra, Jonijas jūra, Egejas jūra un tehniski arī Melnā jūra. Balkānu reģiona kopējā platība ir aptuveni 466 877 kvadrātkilometri. Salīdzinājumam, tas ir nedaudz mazāks par Spāniju un nedaudz lielāks par Maroku. Iedzīvotāju skaits kopumā ir aptuveni 55 miljoni. Šeit statistika ietver Bulgāriju un neietver Spāniju, kas arī pa manam ir Dienvideiropas valsts. Kā jau iepriekš rakstīju, šajā blogā, līdzīgi kā Apvienoto Nāciju Organizācijas valstu statistikas sadalījumā, Bulgārija pieder Austrumeiropai.
Runājot par Apenīnu pussalu, Apenīnu kalni ir galvenais iemesls šīs pussalas nosaukumam. Apenīnu pussalā atrodas tikai viena valsts, ja neņem vērā divas mikrovalstis Sanmarīno un Vatikānu. Itālijā dzīvo vairāk nekā 26 miljoni cilvēku, tās teritorija ir aptuveni 294 tūkstoši kvadrātkilometru. Itālija ir apmēram tāda paša izmēra kā Filipīnas un nedaudz lielāka par Jaunzēlandi.

Citi interesanti fakti

Balkānu pussalā 20. gadsimta lielāko daļu atradās Dienvidslāvijas Federatīvā Tautas Republika. Pēc Pirmā pasaules kara kā dienvidslāvu tautu savienība tika nodibināta serbu, horvātu un slovēņu karaliste ar oficiāli atzītu Dienvidslāvijas karalistes nosaukumu. Tas bija no 1929. gada 3. oktobra.

Pēc Otrā pasaules kara 1946. gadā Dienvidslāvija tika pārdēvēta par Dienvidslāvijas Federatīvo Tautas Republiku. Tā sastāvēja no Bosnijas un Hercegovinas, Horvātijas, Maķedonijas, Melnkalnes, Serbijas un Slovēnijas. Pašlaik tās visas ir neatkarīgas valstis.
Arī Itālijas mūsdienu vēsture ir diezgan aizraujoša. Piemēram, es biju pārsteigts uzzinot, ka itāļi atcēla monarhiju un nodibināja demokrātisku Republiku tikai 20. gadsimta vidū pēc referenduma, kas notika 1946. gada 2. jūnijā.
Vēl viens interesants fakts – vairāk nekā vienu trešdaļu Itālijas teritorijas veido kalni. Lielākie no tiem ir Apenīnu kalni un Alpi.
Šajā blogā ir diezgan daudz aprakstu, kas saistīti ar ceļojumiem pa Dienvideiropu, ja gribat izlasīt ko vairāk, klikšķiniet uz saitēm zemāk: