Ceļojot pa Austrumeiropu

Īsumā par Austrumeiropu

Šajā blogā Austrumeiropa ietver sekojošas valstis: Igaunija, Lietuva, Latvija (šīs trīs veido Baltijas valstu reģionu), Bulgārija, Rumānija, Polija, Čehija un Slovākija. Dažas Balkānu valstis šeit netiek iekļautas kā Austrumeiropas valstis, piemēram, Melnkalne un Horvātija pārstāv Dienvideiropas reģionu. Tehniski Austrumeiropa ir Eiropas kontinenta austrumu daļa, tomēr stingras definīcijas par to nav.


Austrumeiropas valstis, kuras tagad ir Eiropas Savienības dalībvalstis, ģeogrāfiski ir izvietotas Eiropas austrumu un centrālajā daļā. Tām visām ir līdzīgs politiskais mantojums, jo tās divdesmitajā gadsimtā ilgstoši atradās Padomju Savienības ietekmes zonā.

Tādā veidā tas vairāk vēsturiski nekā ģeogrāfiski ir iezīmējis robežu starp Eiropas rietumu un austrumu daļām, lai gan, piemēram, Apvienoto Nāciju Organizācijas Statistikas nodaļa ietver Baltijas valstis, kā arī Lielbritāniju un Īriju Ziemeļeiropas reģionā. Tātad galvenie faktori, kas šajā blogā ietver valstis Austrumeiropas reģionā ir saistītis ar vēsturisko, kultūras un sociālekonomisko mantojumu.

Daži interesanti skaitļi par Austrumeiropu

Saskaņā ar ANO statistiku (šeit es atsaucos uz Worldometer publicētiem datiem), 2024. gadā Austrumeiropā dzīvo gandrīz 287,5 miljoni cilvēku, kas ir aptuveni 3,5% no kopējā pasaules iedzīvotāju skaita. Taču šis saraksts ietver arī tādas valstis kā Krievija, Ukraina un Baltkrievija, kuras šeit netiek uzskatītas par Austrumeiropas ceļojumu galamērķiem.


2023. gadā lielākā valsts, kas šajos ceļojumu aprekatos iekļauta Austrumeiropas reģionā, ir Polija, kurā dzīvo aptuveni 41 miljons cilvēku. Nākamās pēc iedzīvotāju skaita ir Rumānija (gandrīz 20 miljoni iedzīvotāju), Čehija (nedaudz virs 10 miljoniem), Ungārija (9 miljoni), Bulgārija (6,5 miljoni) un Slovākija (5,8 miljoni). Interesanti, ka visās trijās Baltijas valstīs (Igaunijā, Latvijā un Lietuvā) dzīvojošo cilvēku skaits arī ir ap 5,8 miljoniem. Vismazākā šajā sarakstā ar tikai 1,3 miljoniem iedzīvotāju ir Igaunija.

Citi interesanti fakti par Austrumeiropu

Austrumeiropas valstīm ir ļoti sena vēsture un milzīgs kultūras mantojums. Piemēram, Plovdiva Bulgārijā, kas ir otrā lielākā pilsēta valstī, tiek uzskatīta par vecāko nepārtraukti apdzīvoto pilsētu Eiropā. Tās vēsture aizsākās aptuveni 8000 gadu senā pagātnē. Salīdzinājumam var pieminēt, ka sengrieķu civilizācijas sākums meklējams pirms aptuveni 3,5 tūkstošiem gadu, bet Senās Romas vēl mazak – tikai pirms mazāk kā 3000 gadiem.

Saskaņā ar Yahoo Finance publicētiem datiem visvairāk apmeklētā valsts Austrumeiropā ir Polija, kurā 2022. gadā ieradās gandrīz 16 miljoni ceļotāju. Man likās pārsteidzoši, ka otrajā vietā apmeklētāju ziņā ir Rumānija (gandrīz 13 miljoni apmeklētāju), bet trešajā vietā ir Ungārija (vairāk nekā 12 miljoni apmeklētāju).

Saskaņā ar US News portālu, vispopulārākais Austrumeiropas ceļojumu galamērķis ir Čehijas galvaspilsēta Prāga. Otro vietu ieņem Budapešta, trešo ieņem Transilvānijas reģions Rumānijā, kam seko Bulgārijas galvaspilsēta Sofija un Igaunijas galvaspilsēta Tallina - prieks par kaimiņiem (Rīga ir piecpadsmitā, bet Jūrmala sešpadsmitajā vietā).

Cerams, ka šis ir sniedzis ieskatu par Austrumeiropas tēmu. Ja vēlaties izlasīt ko vairāk, sekojiet saitēm zemāk uz atsevišķiem ceļojumu aprakstiem.